Lokatorów jednej z największych spółdzielni mieszkaniowych w warmińsko-mazurskim czekają podwyżki opłat.

Gazeta Olsztyńska pisze.

 

Spółdzielnia Mieszkaniowa Pojezierze to ponad 11,3 tys.członków. To niewiele mniej niż w największej w regionie SM Jaroty. Jak wynika z zapowiedzi władz Pojezierza jej lokatorzy muszą sięgnąć do kieszeni. Dowiedzieli się o tym z lektury najnowszego biuletynu "Echo Pojezierza".

 

Wzrost wysokości płacy minimalnej, cen usług i materiałów budowlanych, kosztów transportu, energii elektrycznej, gazu, ciepła oraz wiele innych podwyżek sprawiły, że początek tego roku stawia nas przed faktem podjęcia odpowiedzialnych decyzji. Mowa o podwyżkach opłaty eksploatacyjnej i na fundusz remontowy — tłumaczy Wiesław Barański, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Pojezierze.

 

I wyjaśnia, że utrzymanie niskich opłat na fundusz remontowy i na cele eksploatacji, w dalszej perspektywie czasu nie jest możliwe. Z jakimi dodatkowymi kosztami trzeba będzie liczyć się w tym roku?

 

Wzrostowi będzie podlegała opłata na fundusz remontowy, która jest indywidualnie zróżnicowana w zależności od konkretnej nieruchomości. Na kilku lokalizacjach wzrośnie ona nawet do ponad 4 złotych za m2 Są to jednak budynki wymagające znacznych nakładów remontowych lub te, które je niedawno przeszły. Opłata ta będzie utrzymywała się na poziomie średnio 2,08 złotych za m2 — informuje prezes Barański.

 

W praktyce, dla przeciętnego mieszkania o powierzchni 44 m2 oznacza to znaczący wzrost opłat, bo wyniesie nawet około 180 zł miesięcznie więcej. Wzrostowi będzie podlegała też opłata eksploatacyjna. W roku 2023 ustalona została na poziomie średnio 1,36 zł/m2.

 

Utrzymujący się wysoki poziom cen produktów i usług na rynku niestety zmusza do podjęcia decyzji o podniesieniu stawki opłaty eksploatacyjnej, w tym roku do wysokości średnio 1,81 zł/m2/ Przy założeniu średniego metrażu mieszkania na poziomie 44 m2 koszt ten miesięcznie wzrośnie o około 20 złotych — wylicza prezes Barański.

 

Sumując podwyżki tych dwóch opłat, łącznie miesięcznie lokatorzy SM Pojezierze będą musieli zapłacić średnio o 200 zł więcej, niż dotychczas.

 

To nie jest dobra informacja. Wzrost miesięcznych opłat o 200 zł to już bardzo odczuwalny koszt życia. Już teraz codzienna drożyzna powoduje, że muszę dokonywać wyborów przy zakupach — mówi pan Paweł, lokator jednego z bloków przy ul. Pstrowskiego.

 

Lokator dodaje, że trzeba pamiętać, że w ostatnich miesiącach zdrożały również takie składowe czynszu, jak energia elektryczna, opłaty za wodę i ścieki, drogie jest również ogrzewanie.

 

Władze SM Pojezierze podkreślają, że te ostatnie nie mają wpływu.

 

  • Opłaty niezależne niezmiennie górują nad zależnymi i wynoszą cztery piąte wszystkich opłat ponoszonych przez spółdzielców. Mamy zatem wpływ jedynie na jedną piątą kosztów zamieszkania naszych członków — podkreśla prezes SM Pojezierze.

 

To nie jedyne obciążenia, jakie lokatorzy SM Pojezierze ponieśli w ostatnich miesiącach. Odczuli je w 2023 roku z dwóch powodów. Pierwszy to wymiana wodomierzy i podzielników kosztów ogrzewania, która dotknie wszystkich.

 

Okres działania baterii w nakładkach wodomierzy i podzielnikach kończy się w latach 2023-2024. Wraz z wymianą urządzeń zmianie ulegnie system rozliczania — informowały wtedy władze spółdzielni.

 

Lokatorów SM Pojezierze po kieszeni uderzyły też inne koszty. Wynikały, jak tłumaczą władze spółdzielni, z obowiązków nałożonych przez komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie. Ten miał wydać “szereg decyzji zobowiązujących spółdzielnię do wykonania m.in. nawodnionych pionów pożarowych w budynkach: ul. Kołobrzeska 13 I, 13 L, ul. Kołobrzeska 14 A, 14 B, ul. Pana Tadeusza 4, 7, 8, 10, 12”.

 

Terminy realizacji decyzji zbiegają się w czasie i obejmują lata 2023-2024.

Grzegorz Szydłowski

 

https://gazetaolsztynska.pl/1042312,Czynsze-w-Pojezierzu-pojda-w-gore.html

 

 

 

NaszePojezierze nasz kandydat do Rady Miasta

 

 

Duże wydatki czekają

15 marca 2024 r.

 

Duże wydatki czekają

 

 W dzisiejszym artykule znowu sięgniemy do ostatnich „Ech Pojezierza”. W Echu Pojezierza z kwietnia 2023 r. oprócz wiekopomnego, opisywanego ostatnio elaboratu przewodniczącej r.n. SM Pojezierze Elżbiety Nowowiejskiej pt. „Miło posłuchać ludzi”, pojawił się także felieton wiceprezesa ds. technicznych o groźnie brzmiącym tytule „Czekają nas duże wydatki” (str. 9).

https://www.smp.olsztyn.pl/echo-pojezierza-nr-1-110-kwiecien-2023

 „Pierwszy z wydatków, o czym już informowaliśmy, dotyczy obowiązków nałożonych przez Komendanta  Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie,  który wydał szereg decyzji zobowiązujących spółdzielnię do wykonania m.in. nawodnionych pionów pożarowych w budynkach: ul. Kołobrzeska 13 I, 13 L, ul. Kołobrzeska 14 A, 14 B, ul. Pana Tadeusza 4, 7, 8, 10, 12. Terminy realizacji decyzji zbiegają się w czasie i obejmują lata 2023-2024. (…) Nałożone decyzjami obowiązki musimy wykonać, ale żeby to zrobić niezbędne jest pokrycie wydatków środkami zgromadzonymi na funduszu remontowym danej nieruchomości. Jeżeli są niewystarczające, to należy je uzupełnić. W konsekwencji, mieszkańców ww. budynków czeka podwyższenie stawek na remonty, ich wysokość uzależniona będzie od stanu funduszu remontowego z uwzględnieniem kosztu wykonania prac. Zdajemy sobie sprawę, że w okresie trudnej sytuacji gospodarczej dodatkowe wydatki na utrzymanie lokali mieszkalnych nie spotkają się z akceptacją mieszkańców, ale sytuacja jest bez wyjścia. Decyzje Komendanta Miejskiego PSP są ostateczne i jak widać nie podlegają negocjacjom.”

 Pisaliśmy w temacie 3 lata temu w „KTO ZAPŁACI ZA PIONY MOKRE?”

http://www.pojezierze.vot.pl/index.php/23-2021/249-kto-zaplaci-za-piony-mokre

 Nie będziemy powtarzać treści z naszego artykułu z 2021 r., ale dla ogarnięcia tematu warto go przeczytać. Pan inż. Mróz zaczął pracować w SM Pojezierze w 2005 r. Jako inżynier budownictwa już wtedy wiedział, że przepisy obligujące do zainstalowania tzw. pionów mokrych obowiązują od 2003 r. Nie zrobił nic. W 2013 r. straż pożarna przymusiła do zrobienia tych pionów w bloku ul. Żołnierskiej 35. Co na to Mróz ? Nic. Pan inżynier Mróz oraz jego kompani prezesi Barański i Chodor nie mieli czasu na jakieś piony. Skupieni byli na budowie 3 bloków na własne potrzeby i dla własnych interesów. Można było zrobić piony z funduszy unijnych. Można było z zysków osiągniętych z uczciwej sprzedaży lokali w w/w 3 blokach. Można by to powtarzać w nieskończoność … Można też w 2023 r., po 20 latach obowiązywania w/w przepisów napisać w Echu felieton „Czekają nas duże wydatki”, a potem uciec z tego wiceprezesa w SM.

 O ucieczce dowiadujemy się ze wzruszającego wspomnienia o A.Mrozie w kolejnym Echu. Autorem jest sam prezes Barański, a tytuł to „Zmiany w Zarządzie naszej spółdzielni” (str.3):

https://www.smp.olsztyn.pl/echo-pojezierza-nr-2-111-grudzien-2023

Ostatecznie odchodzą na zasłużoną emeryturę również osoby, które od wielu lat służyły spółdzielni swoim fachowym, profesjonalnym wsparciem. Wiceprezes do spraw technicznych Andrzej Mróz wraz z początkiem października 2023 roku przestał pełnić swoją funkcję. W jego kompetencjach były dbałość o należyty stan techniczny budynków, remonty i inwestycje w naszych zasobach”

 W kwietniu 2023 r. inżynier Mróz ogłasza, że będzie tragedia z wydatkami remontowymi. W październiku już go w spółdzielni nie ma. Jest na zasłużonej emeryturze … Gratulacje.

 O „zmianach w zarządzie ...” napiszemy w następnym artykule. Sam Barański w swoim artykule za bardzo się na tym nie skupia. Już po pierwszym akapicie mamy akapit drugi z biadoleniem:

Wciąż rosną ceny na rynku materiałów budowlanych, co przekłada się bezpośrednio na koszty remontów budynków. Utrzymywana dotychczas stawka opłaty na fundusz remontowy będzie musiała niechybnie wzrosnąć. Są to koszty, których nie da się uniknąć. Spółdzielnia ponosi również spore wydatki na dostosowanie części nieruchomości do zmieniających się wymogów przeciwpożarowych. Są to narzucone z zewnątrz, prawne obowiązki, których nie można kwestionować. Sprawy bezpieczeństwa są priorytetowe, dlatego Zarząd bardzo poważnie i odpowiedzialnie traktuje proces dostosowywania naszych zasobów do wytycznych, między innymi Straży Pożarnej.” 

 Jak widać teksty w Echu z kwietnia Mroza i z grudnia Barańskiego, jakoś ze sobą korespondują w temacie. Jaki jest temat ? Taki - „Czekają nas [was] duże wydatki”. Niech lepiej napiszą:

 

- drodzy mieszkańcy okradaliśmy was od zawsze,

- pieniądze przytuliliśmy,

- nie przez nas, a przez straż pożarną i wzrost cen budowlanki, będziecie musieli więcej płacić na fundusz remontowy i musicie w to uwierzyć.

 

 

Maciej Janowski

 

Żołnierska 19 A 2024'

 

21 marca 2024 r.

Żołnierska 19 A   2024'

 

 Już 3 lata temu pisaliśmy o wspaniałych transakcjach kolesiostwa Barańskiego, którzy to na szybkiej odsprzedaży mieszkań w bloku Żołnierska 19A potrafili zarobić po 200.000 zł.

http://www.pojezierze.vot.pl/index.php/23-2021/251-zolnierska-19-a-rusza-sprzedaz-i-wynajem

 Obecnie cena 1 m 2 powierzchni w tych mieszkaniach sięga już nawet 11.000 zł.

https://sonarhome.pl/ceny-mieszkan/olsztyn/zolnierska/19a

 Wielu szczęśliwych nabywców, którzy mając układy z Barańskim i jego dworem - nie mając jednocześnie żadnych potrzeb mieszkaniowych – wynajmuje  kupione tanio mieszkania i szczęśliwie żyje z czynszów.

https://adresowo.pl/o/v9x3i6

https://m.szybko.pl/o/na-wynajem/lokal-mieszkalny+mieszkanie/Olsztyn+%C5%BBo%C5%82nierska/oferta-14661538

 Jest też całkiem nowa odsłona wykorzystania mieszkań bloku Żołnierska 19 A – to apartamenty służące do wynajmu krótkoterminowego. Możemy przeczytać w opiniach, że obiekt jest bardzo chwalony … Jest tam też sporo wypowiedzi zadowolonych klientów/pacjentów lub ich najbliższych, którzy znaleźli dogodną lokalizację w czasie zabiegów w Szpitalu Wojewódzkim.

 https://villagarden-dyplomat.pl/srebrny/

https://www.booking.com/hotel/pl/zolnierska-olsztyn.pl.html

https://www.booking.com/hotel/pl/villa-garden-zolnierska.pl.html

 

 Co pozostaje zwykłym mieszkańcom spółdzielni ? Może cieszyć się z "sukcesów finansowych” intruzów/posiadaczy lokali przy ul.  Żołnierskiej 19 A. Poza powyższym pozostaje sukcesywnie odkładać własne pieniądze na remontowe fundusze, które według Mroza i Barańskiego właśnie są w fazie załamania … W tym co mówią akurat musi być prawda.

Maciej Janowski

 

1 kwietnia 2024 r.

Postscriptum.

I nie prima aprilis.

„Wzrostowi będzie podlegała opłata na fundusz remontowy, która jest indywidualnie zróżnicowana w zależności od konkretnej nieruchomości. Na kilku lokalizacjach wzrośnie ona nawet do ponad 4 złotych za m2.”

https://www.smp.olsztyn.pl/echo-pojezierza-nr-1-112-marzec-2024

Brawo Barański. Dla niego wyprowadzone ze spółdzielni miliony. Dla nas opłata na fundusz remontowy 200-300 zł ...

 

Osiedlowa brama - dojazd do najbliższych

9 marca 2024 r.

Osiedlowa brama - dojazd do najbliższych 

 

  Na osiedlach SM Pojezierze są szlabany. Na wjeździe na osiedle ul. Żołnierskiej też jest. Wjeżdżamy tam dzwoniąc na jakiś numer. Jak jesteśmy zarejestrowanymi członkami SM Pojezierze, to brama nam się otwiera. Jak nie, to bramy nie otworzymy. Służby ratunkowe/uprzywilejowane otwierają bramy akustycznie za pomocą zamontowanych w tych pojazdach syrenach.

https://www.pioskowik.pl/otwieranie-pojazd%C3%B3w-uprzywilejowanych

 

  Karetka do osoby chorej i nam najbliższej dojedzie. Osoby z rodziny, które chcą ratować, już nie … Mieszkaniec spółdzielni, czy ma samochód, czy też nie, uzyska w SM dostęp do otwierania bramy – poprzez rejestrację jego nr. telefonu w bazie numerów otwierających szlaban. W normalnej sytuacji - jadąc do babci, dziadka, mamy, ojca - zadzwonimy do najbliższych z prośbą o otwarcie i nam otworzą. Jak nasi najbliżsi zaniemogą, tj. nie będą w stanie odebrać telefonu, jak i dalej zadzwonić w celu otwarcia szlabanu, to stoimy bezradni przed szlabanem. Pozostaje nam porzucić samochód gdziekolwiek i biec … Bezradni możemy też pojechać gdziekolwiek. Jak najbliżej. Jedziemy więc pod kamienicę prezesa Barańskiego ul. Żołnierska 19 A. Kiedyś był tam ogólnodostępny, spółdzielczy parking. Odkąd prezes i jego ekipa przywłaszczyli ten grunt spółdzielczy, już nie. Prezes SM Pojezierze Barański ma tam cały parter oraz bezpłatne służebności obejmujące miejsca parkingowe przed budynkiem. Dla niego jest bezpłatnie. Dla spółdzielcy lub jego rodziny jest już płatne. Zostawiając w desperacji samochód pod Żołnierską 19A mamy więc docelowo płacić Barańskiemu. Nie płacimy, bo nie. Wracamy do samochodu, a tu oczywiście wezwanie do zapłaty. Mamy do wyboru: 1. zapłacić w ciągu 7 dni 61,50 zł; 2. po 7 dniach musimy już zapłacić 147,60 zł. Nie zapłacimy to mamy sąd ...

Co robimy ? Zaczynamy korespondencję ze spółdzielnią. Wygląda to tak:

 

Temat: brama 
Data: 2023-08-31 13:49
Nadawca: 
Adresat: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; 

Z uwagi na obłożną chorobę mojej matki ….......(zam. 
…....Olsztyn), która nie może samodzielnie, przez
swój telefon otwierać mi bramy wjazdowej, proszę o
uruchomienie usługi otwierania w moim telefonie nr - …...
Bez powyższego nie mogę dojechać pod blok
i zapewnić odpowiedniej opieki matce.
-- Z poważaniem Na powyższe zero odpowiedzi. Upominamy się więc:


Fwd: brama

Data: 2023-14-09
Do: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;

Do chwili obecnej nie dostałem odpowiedzi i nie mogę 
dojeżdżać do matki ...
-- Z poważaniem


Dnia 2023 r. pojawia się poniższa odpowiedź:


Od:"a.kopczynska"<Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.>
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;
Wysłane: 7:39 Piątek 2023-09-15
Temat: Odpowiedź z SM " Pojezierze" w Olsztynie

Dzień dobry,
w odpowiedzi na e-maile z 31.08.2023 r. i 14.09.2023 r. uprzejmie informujemy, że z uwagi na mniejszą liczbę miejsc postojowych od ilości pojazdów należących do mieszkańców budynków przy ul. Żołnierskiej 21-35 nie możemy udostępnić Panu usługi otwierania telefonem komórkowym szlabanu do strefy ograniczonego wjazdu. Zadaniem spółdzielni jest zapewnienie miejsc postojowych dla mieszkańców, a nie osób odwiedzających.
Z poważaniem
Alina Kopczyńska
Kierownik Administracji Osiedla " Kormoran"
SM Pojezierze" W Olsztynie
tel. 89 534 13 96
Na powyższe odpowiadamy i 15 września 2023 r.:

 

Re: Odpowiedź z SM " Pojezierze" w Olsztynie
Od:
Do: "a.kopczynska" <Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.>

"Zadaniem spółdzielni jest zapewnienie miejsc
postojowych dla mieszkańców, a nie osób
odwiedzających."
Chyba nikt nie przeczytał ze zrozumieniem moich
maili. Są poniżej. Matka nie ma samochodu. Nie
potrzebuję miejsca postojowego przy ul. Żołnierskiej,
bo nie robię tam "postojów". Muszę mieć możliwość
dojechania pod blok w celach opiekuńczych
i transportowych - umożliwienie powyższego jest
oczywistym zadaniem spółdzielni wobec obłożnie
chorego, niesprawnego spółdzielcy …
Kategorycznie domagam się umożliwienia mi dojazdu
pod blok, czyli możliwości otwierania bramy !
Do chwili obecnej nie dostałem odpowiedzi na
poniższe i nie mogę dojeżdżać do matki …
-- Z poważaniem


Na powyższym korespondencja z „kochaną” spółdzielnią się kończy.

 

  Walczymy z rzeczywistością na inne sposoby i zaliczamy mandaty od firmy wynajętej przez Barańskiego …

  Tak wyglądają w SM Pojezierze zasady współżycia społecznego i empatia ...

 

Maciej Janowski


Brama

parkomat

parking

rachunek

Gościmy

Odwiedza nas 48 gości oraz 0 użytkowników.

Odwiedziny

Odwiedziło Nas 1127886

Kubik-Rubik Joomla! Extensions