Duże wydatki czekają

15 marca 2024 r.

 

Duże wydatki czekają

 

 W dzisiejszym artykule znowu sięgniemy do ostatnich „Ech Pojezierza”. W Echu Pojezierza z kwietnia 2023 r. oprócz wiekopomnego, opisywanego ostatnio elaboratu przewodniczącej r.n. SM Pojezierze Elżbiety Nowowiejskiej pt. „Miło posłuchać ludzi”, pojawił się także felieton wiceprezesa ds. technicznych o groźnie brzmiącym tytule „Czekają nas duże wydatki” (str. 9).

https://www.smp.olsztyn.pl/echo-pojezierza-nr-1-110-kwiecien-2023

 „Pierwszy z wydatków, o czym już informowaliśmy, dotyczy obowiązków nałożonych przez Komendanta  Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie,  który wydał szereg decyzji zobowiązujących spółdzielnię do wykonania m.in. nawodnionych pionów pożarowych w budynkach: ul. Kołobrzeska 13 I, 13 L, ul. Kołobrzeska 14 A, 14 B, ul. Pana Tadeusza 4, 7, 8, 10, 12. Terminy realizacji decyzji zbiegają się w czasie i obejmują lata 2023-2024. (…) Nałożone decyzjami obowiązki musimy wykonać, ale żeby to zrobić niezbędne jest pokrycie wydatków środkami zgromadzonymi na funduszu remontowym danej nieruchomości. Jeżeli są niewystarczające, to należy je uzupełnić. W konsekwencji, mieszkańców ww. budynków czeka podwyższenie stawek na remonty, ich wysokość uzależniona będzie od stanu funduszu remontowego z uwzględnieniem kosztu wykonania prac. Zdajemy sobie sprawę, że w okresie trudnej sytuacji gospodarczej dodatkowe wydatki na utrzymanie lokali mieszkalnych nie spotkają się z akceptacją mieszkańców, ale sytuacja jest bez wyjścia. Decyzje Komendanta Miejskiego PSP są ostateczne i jak widać nie podlegają negocjacjom.”

 Pisaliśmy w temacie 3 lata temu w „KTO ZAPŁACI ZA PIONY MOKRE?”

http://www.pojezierze.vot.pl/index.php/23-2021/249-kto-zaplaci-za-piony-mokre

 Nie będziemy powtarzać treści z naszego artykułu z 2021 r., ale dla ogarnięcia tematu warto go przeczytać. Pan inż. Mróz zaczął pracować w SM Pojezierze w 2005 r. Jako inżynier budownictwa już wtedy wiedział, że przepisy obligujące do zainstalowania tzw. pionów mokrych obowiązują od 2003 r. Nie zrobił nic. W 2013 r. straż pożarna przymusiła do zrobienia tych pionów w bloku ul. Żołnierskiej 35. Co na to Mróz ? Nic. Pan inżynier Mróz oraz jego kompani prezesi Barański i Chodor nie mieli czasu na jakieś piony. Skupieni byli na budowie 3 bloków na własne potrzeby i dla własnych interesów. Można było zrobić piony z funduszy unijnych. Można było z zysków osiągniętych z uczciwej sprzedaży lokali w w/w 3 blokach. Można by to powtarzać w nieskończoność … Można też w 2023 r., po 20 latach obowiązywania w/w przepisów napisać w Echu felieton „Czekają nas duże wydatki”, a potem uciec z tego wiceprezesa w SM.

 O ucieczce dowiadujemy się ze wzruszającego wspomnienia o A.Mrozie w kolejnym Echu. Autorem jest sam prezes Barański, a tytuł to „Zmiany w Zarządzie naszej spółdzielni” (str.3):

https://www.smp.olsztyn.pl/echo-pojezierza-nr-2-111-grudzien-2023

Ostatecznie odchodzą na zasłużoną emeryturę również osoby, które od wielu lat służyły spółdzielni swoim fachowym, profesjonalnym wsparciem. Wiceprezes do spraw technicznych Andrzej Mróz wraz z początkiem października 2023 roku przestał pełnić swoją funkcję. W jego kompetencjach były dbałość o należyty stan techniczny budynków, remonty i inwestycje w naszych zasobach”

 W kwietniu 2023 r. inżynier Mróz ogłasza, że będzie tragedia z wydatkami remontowymi. W październiku już go w spółdzielni nie ma. Jest na zasłużonej emeryturze … Gratulacje.

 O „zmianach w zarządzie ...” napiszemy w następnym artykule. Sam Barański w swoim artykule za bardzo się na tym nie skupia. Już po pierwszym akapicie mamy akapit drugi z biadoleniem:

Wciąż rosną ceny na rynku materiałów budowlanych, co przekłada się bezpośrednio na koszty remontów budynków. Utrzymywana dotychczas stawka opłaty na fundusz remontowy będzie musiała niechybnie wzrosnąć. Są to koszty, których nie da się uniknąć. Spółdzielnia ponosi również spore wydatki na dostosowanie części nieruchomości do zmieniających się wymogów przeciwpożarowych. Są to narzucone z zewnątrz, prawne obowiązki, których nie można kwestionować. Sprawy bezpieczeństwa są priorytetowe, dlatego Zarząd bardzo poważnie i odpowiedzialnie traktuje proces dostosowywania naszych zasobów do wytycznych, między innymi Straży Pożarnej.” 

 Jak widać teksty w Echu z kwietnia Mroza i z grudnia Barańskiego, jakoś ze sobą korespondują w temacie. Jaki jest temat ? Taki - „Czekają nas [was] duże wydatki”. Niech lepiej napiszą:

 

- drodzy mieszkańcy okradaliśmy was od zawsze,

- pieniądze przytuliliśmy,

- nie przez nas, a przez straż pożarną i wzrost cen budowlanki, będziecie musieli więcej płacić na fundusz remontowy i musicie w to uwierzyć.

 

 

Maciej Janowski

 

Gościmy

Odwiedza nas 14 gości oraz 0 użytkowników.

Odwiedziny

Odwiedziło Nas 1127839

Kubik-Rubik Joomla! Extensions